Poradnik dla Rodziców

Poradnik dla Rodziców

czwartek, 20 sierpień 2015 10:15

Oto kilka rad dla rodziców, które pomogą zminimalizować negatywne skutki adaptacji Waszego dziecka do przedszkola:


1. Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozbierać się, zaprowadź dziecko do sali, pocałuj i oddaj pod opiekę nauczycielowi.

2. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić .

3. Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny .

4. Kontroluj, co mówisz; zamiast "Już możemy wracać do domu" powiedz "Teraz możemy iść do domu" - to niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

5. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu - to powoduje niepotrzebny stres.

6. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub inna osoba, którą dziecko zna.

7. Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko, w miarę dokładnie; nie mów "Przyjdę, kiedy skończę pracę ", ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę; lepiej powiedzieć "Odbiorę cię z przedszkola po podwieczorku" - jest to dla dziecka dobrą miarą czasu gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by dotrzymać słowa!

8. Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi gdy słyszysz, że dziecko płacze. Takie zachowania są u dziecka rozpoczynającego funkcjonowanie poza środowiskiem rodzinnym zupełnie normalne, jednak kiedy zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawiania go w przedszkolu będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje stres.

9. Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, wielość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze dziecko przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując uwagę dziecka czymś miłym i pozytywnym.

10. Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre; dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.

11. Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela. To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i jest kompetentna w swoim zawodzie; na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie. Dziecko widząc, że rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne.

PAMIĘTAJ: ŻEGNAJ I WITAJ SWOJE DZIECKO ZAWSZE Z UŚMIECHEM!

(Doradca Dyrektora Przedszkola nr6/09)

1109 Ostatnio zmieniany piątek, 21 sierpień 2015 09:28
Więcej w tej kategorii: Cennik Jadłospis

Na skróty

Strona Główna

Shift + Alt + H

Szukanie

Shift + Alt + S

O przedszkolu

Shift + Alt + O

Aktualności

Shift + Alt + A

Galeria

Shift + Alt + G

Kontakt

Shift + Alt + K

Bip

Shift + Alt + X